Art.nr: 3031-18-4

Hörnjärn 1800-1850-talstyp

225 SEK

Finns i centrallagret
Butikslager:
stockholm
0 st
gysinge
0 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,08 kg
Material

obehandlat järn

Handsmidda fönsterbeslag efter en vanlig modell från 1800 till 1850. Välgjort handsmide från Gysinge. Obehandlat järn.

Höjd 11.5cm, längd 10.5cm, bredd 2.8cm. Spikas med handsmidd spik 1-1,5 tum.

Beskrivning

Handsmidda fönsterbeslag efter en vanlig modell från 1800 till 1850. Välgjort handsmide från Gysinge. Obehandlat järn.

Höjd 11.5cm, längd 10.5cm, bredd 2.8cm. Spikas med handsmidd spik 1-1,5 tum.

Ytterligare information

Vikt 0,08 kg
Material

obehandlat järn

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Hörnjärn 1800-1850-talstyp”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också behöver

Relaterade produkter

Fönsterhörnjärn plant

Fönsterhörnjärn för infällning i fönsterbågen. Vanlig modell från 1800-talets mitt till en bit in på 1900-talet.

Obehandlat järn. Höjd 11.3cm, längd 11.3cm, bredd 2.2cm, tjocklek 1.5 mmm.

OBS! Skruv ingår ej. Passande skruv nr 13.

55 SEK

Kort hasp 1700-talstyp

Handsmidda fönsterbeslag gjorda efter modeller som var vanliga över hela landet på 1700-talet. Även kallad handvarpa. Välgjort handsmide från Gysinge.

115 SEK

Gångjärn 1800-1850-talstyp höger

Gångjärn höger. Handsmidda fönsterbeslag efter en vanlig modell från 1800 till 1850. Välgjort handsmide. 

Obehandlat järn. Spikas med handsmidd spik 1-1,5 tum. Höjd 20 cm. Längd 11,5 cm. Bredd 3 cm. Knorrans höjd 3,6 cm. Tjocklek 3 mm.

För att hänga upp en fönsterbåge som är till höger på ett fönster krävs ett högergångjärn samt ett vänstergångjärn som man vänder på samt 2 stycken gångjärnsstaplar.

310 SEK

Fönsterhörnjärn pressat

Hörnbeslag till fönsterbågar efter en modell som var vanlig från slutet av 1800-talet och under hela 1900-talets första hälft. Bör fyllas på baksidan med fönsterkitt, annars uppstår gärna kondens bakom och fönsterbågarna ruttnar under beslagen

 

33 SEK

Innanfönsterskruv mässing

Innanfönsterskruv av mässing för fastskruvning av fönsterbågar. Två delar, en skruv som skruvas genom fönsterbågen och ett motbleck som fästs i fönstermittposten. Modell av 1800-1900-talstyp.

52 SEK

Fönsterhasp stängd ögla kort

Fönsterhasp eller handvarpa med ögla av vanlig typ från tiden runt sekelskiftet 1900. Den korta modellen är avsedd som stängningshasp, den långa som uppställnings- och vädringshasp.

 

90 SEK

Relaterade artiklar

Det finns inga relaterade artiklar till den här produkten.

Lämna gärna en kommentar vad du tycker om vår nya webbshop