Art.nr: 3051-18

Skafferihylla komplett

4.495 SEK

Finns i centrallagret
Butikslager:
stockholm
0 st
gysinge
0 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Bredd

31 cm

Längd

125 cm

Höjd

123 cm

Välgjord hylla i tre plan efter modell från ett skafferi i Gävle från 1890-talet. Ett gott exempel på den omsorg som lades ner på snickeri även i den enklaste av bostadens utrymmen.

Furu, obehandlad. Tre hyllplan. Längd 125 cm. Höjd 123 cm. Djup 31 cm. Omålad.

Beskrivning

Välgjord hylla i tre plan efter modell från ett skafferi i Gävle från 1890-talet. Ett gott exempel på den omsorg som lades ner på snickeri även i den enklaste av bostadens utrymmen.

Ytterligare information

Bredd

31 cm

Längd

125 cm

Höjd

123 cm

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Skafferihylla komplett”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också behöver

Relaterade produkter

Handduk rullgardinstyg röd

Handduk av rullgardinstyg.

Förlagan till detta rustika tyg, som vävs speciellt för Gysinge, kommer från en gård i Hälsingland och dateringen ligger på tidigt 1800-tal.Rullgardinstygerna vävs med skyttel i gammaldags vävstolar och får därför jämna, fina och starka stadskanter, som inte behöver fållas eller klippas bort.

Detta tyg är en kvalitetsvara som bara blir skönare och vackrare ju mer man använder det och tvättar det.

305 SEK

Tvål med skrubb mandel

Rund mild tvål med skrubb av vetekli och krämig mandelolja. Tvålen är doftsatt med äkta eteriska oljor av kardemumma och vanilj.

90 SEK

Blomkruka

Handdrejade blomkrukor och fat av traditionell sort. Blomkrukstillverkningen blev industri och massproduktion i Sverige runt sekelskiftet 1900. Innan dess gjordes alla krukor för hand och även faten. Yrket kallades krukmakare. Typiskt för handgjorda krukor är att man ser krukmakarens händer i godset. Avtrycken från handdrejningen ger låga åsar på ytan och avtecknar sig på utsidan. En handdrejad kruka är alltså inte lika slät som en maskinkruka, den är mer personlig och har mer liv och variation. En detalj som också avslöjar det riktiga hantverket är den mjuka, runda kanten upptill. Den kan förvisso också tillverkas i maskin, men blir aldrig lika mjuk och individuell som på en handdrejad kruka.

545 SEK

Fönstersmycke

Mönstret är inspirerat av det gamla blå madrasstyget.

Prova också gärna att sätta en belysning bakom insynsskyddet så att ljuset silar in och ger en varm, hemtrevlig känsla i rummet.

Målad i ljusgrå färg.

695 SEK

Emaljhink med lock

Klassisk emaljerad plåthink med lock och handtag i trä. Traditionellt har denna typ av hink använts som askhink, men den lämpar sig även väl till andra användningsområden så som till förvaring, papperskorg eller komposthink.

Observera att hinken inte lämpar sig till glödande aska.

749 SEK

Tallrikshylla

Hylla för uppställning av fat och tallrikar efter en modell från 1700-talet från Ovansjö socken i Gästrikland. Fyra hyllplan, varav tre avsedda för tallrikar. Originalhyllan är målad i engelskt rött med gröna framkanter på hyllplan och stödlister. Välgjort snickeriarbete. Omålad.

Mått

Höjd 134 cm

Bredd 100 cm

Djup 14,5 cm

4.595 SEK

Relaterade artiklar

Det finns inga relaterade artiklar till den här produkten.

Lämna gärna en kommentar vad du tycker om vår nya webbshop