Art.nr: 5098030001

Fönsterlås 5098 mässing

285 SEK

Finns i centrallagret
Butikslager:
stockholm
8 st
gysinge
6 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,2 kg

Modell: Bårebo Metallvarufabrik No. 10

 

Period: 1930-1950

Skruv ingår inte.

Passande skruv nummer 8

Beskrivning

Modell: Bårebo Metallvarufabrik No. 10

 

Period: 1930-1950

Skruv ingår inte.

Passande skruv nummer 8

Ytterligare information

Vikt 0,2 kg

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Fönsterlås 5098 mässing”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också behöver

Relaterade produkter

Fönsterhasp öppen ögla kort

Fönsterhasp med öppen ögla. Modell från sekelskiftet 1900, med skruvögla. Den korta avsedd som stängningshasp, den långa som uppställnings- och vädringshasp. Även kallad Handvarpa.

58 SEK

Fönsterhörnjärn plant

Fönsterhörnjärn för infällning i fönsterbågen. Vanlig modell från 1800-talets mitt till en bit in på 1900-talet.

Obehandlat järn. Höjd 11.3cm, längd 11.3cm, bredd 2.2cm, tjocklek 1.5 mmm.

OBS! Skruv ingår ej. Passande skruv nr 13.

55 SEK

Gångjärnsstapel 1700-tal spiralvriden

Sprialvriden gångjärnstapel. Handsmidda fönsterbeslag av modeller som var vanliga över hela landet på 1700-talet. Välgjort handsmide. Obehandlat järn.

 

315 SEK

Kort hasp 1700-talstyp

Handsmidda fönsterbeslag gjorda efter modeller som var vanliga över hela landet på 1700-talet. Även kallad handvarpa. Välgjort handsmide från Gysinge.

115 SEK

Gångjärn 1800-1850-talstyp vänster

Gångjärn vänster. Handsmidda fönsterbeslag efter en vanlig modell från 1800 till 1850. Välgjort handsmide. 

För att hänga upp en fönsterbåge som är till vänster på ett fönster krävs ett vänstergångjärn samt ett högergångjärn som man vänder på samt två stycken gångjärnsstaplar.

310 SEK

Vingvred

Vingformat vred i sandgjuten mässing av den typ som var vanlig som stängningsbeslag på infalsade innanfönster på 1800-talet. Även kallad vervel.

Fönstret kan öppnas när vredet står i lodrät läge, respektive låses då vredet står horisontellt. Kan även användas till stängning av skåpluckor och dylikt. Gysinges egen modell.

Inklusive passande skruv. 

110 SEK

Relaterade artiklar

Det finns inga relaterade artiklar till den här produkten.

Lämna gärna en kommentar vad du tycker om vår nya webbshop