Art.nr: 5176010002

Fönsterklinka med hake 5176 mässing

145 SEK

Finns i centrallagret
49 st
stockholm - Butik
10 st
gysinge - Butik
6 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,2 kg

Förebild: Låsbolaget N:o 676

 

Period: 1910-1970

Skruv ingår inte.

Passande skruv tillfönsterklinka skruv 8 till motbleck skruv 6

Beskrivning

Förebild: Låsbolaget N:o 676

 

Period: 1910-1970

Skruv ingår inte.

Passande skruv tillfönsterklinka skruv 8 till motbleck skruv 6

Ytterligare information

Vikt 0,2 kg

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Fönsterklinka med hake 5176 mässing”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också behöver

Relaterade produkter

Märla handsmidd 35 mm

Handsmidd märla. Linoljebränt järn. Längd 35mm.

45 SEK

Vingvred

Vingformat vred i sandgjuten mässing av den typ som var vanlig som stängningsbeslag på infalsade innanfönster på 1800-talet. Även kallad vervel.

Fönstret kan öppnas när vredet står i lodrät läge, respektive låses då vredet står horisontellt. Kan även användas till stängning av skåpluckor och dylikt. Gysinges egen modell.

Inklusive passande skruv. 

115 SEK

Kort hasp 1700-talstyp

Handsmidda fönsterbeslag gjorda efter modeller som var vanliga över hela landet på 1700-talet. Även kallad handvarpa. Välgjort handsmide från Gysinge.

119 SEK

Stjärthake 1800-1850 talstyp

Handsmidda fönsterbeslag efter en vanlig modell från 1800 till 1850. Välgjort handsmide från Gysinge.

 

145 SEK

Fällbomsbeslag 1800 talstyp

Innanfönsterbeslag av fällbomstyp i handpolerad mässing. Modellen, som också kallas fönsterklinka, är vanlig från mitten av 1800-talet till ett par decennier in på 1900-talet.

Det ovanliga med vårt beslag är en helslät baksida, som gör att monteringen av beslaget inte kräver urborrning och håltagning i fönsterbågen. Därför är beslaget mycket lättmonterat. Samtidigt ligger bommen vågrät i stängt läge. På många av de gamla modellerna brukar bommen ligga bara nästan vågrät.

Lägg också märke till att kanterna är fasade, som på originalbeslagen (det finns andra enklare ”kopior” på marknaden). Beslaget är blankpolerat, men inte lackerat, vilket gör att mässingsytan mörknar naturligt om man inte putsar den.

Blankpolerad mässing. Höjd 37 mm, längd monterat 60 mm. 

Passande skruv nr 6. (Ingår ej)

199 SEK

Gångjärn 1800-1850-talstyp vänster

Gångjärn vänster. Handsmidda fönsterbeslag efter en vanlig modell från 1800 till 1850. Välgjort handsmide. 

För att hänga upp en fönsterbåge som är till vänster på ett fönster krävs ett vänstergångjärn samt ett högergångjärn som man vänder på samt två stycken gångjärnsstaplar.

315 SEK

Relaterade artiklar

Det finns inga relaterade artiklar till den här produkten.

Lämna gärna en kommentar vad du tycker om vår nya webbshop