Art.nr: 7542

Moddlare 100 mm

495 SEK

Finns i centrallagret
Butikslager:
stockholm
5 st
gysinge
3 st
Snabbfakta

Ytterligare information

Vikt 0,12 kg
Bredd

100 mm

För slätstrykning och fördrivning av lasyrer. Kinesisk svinborst 90 tops, rundad topp, skaft i björkplyfa. Skaft och borst ihopgjutet. Helgjuten och därmed finns inga vattenfickor.

Svinborts. Skaft av al.

Beskrivning

För slätstrykning och fördrivning av lasyrer. Kinesisk svinborst 90 tops, rundad topp, skaft i björkplyfa. Skaft och borst ihopgjutet. Helgjuten och därmed finns inga vattenfickor.

Ytterligare information

Vikt 0,12 kg
Bredd

100 mm

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Moddlare 100 mm”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också behöver

95 SEK295 SEK

Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Relaterade produkter

Snickarlim 0,5 kg

Gammaldags benlim av den kvalitet som förr användes för att limma möbler och musikinstrument. Starkare än det benlim som används till limfärg. Snickarlimmet är miljövänligt, innehåller inga tungmetaller och är inte allergiframkallande. Lösningsmedlet är vanligt vatten och limmet dammar inte i torrt tillstånd. Oerhört starkt, samtidigt lätt att lösa upp genom uppvärmning. Snickarlimmet är därför speciellt lämpligt för restaurering av äldre möbler och föremål, och vid nytillverkning av kvalitetsmöbler. Nästan alla våra nytillverkade möbler är limmade med detta lim.

 

285 SEK

Rund anstrykare 20 mm

Rund pensel som används för att lägga på linoljefärg före moddling. En liten anstrykare (20 mm) den är perfekt att använda som spröjspensel. Anstrykaren är lindad mellan borsten och skaftet. När borsten slits och blir kortare blir penseln lite stum. Genom att linda av ett par varv snöre får man åter tillräcklig längd och spänst på penseln.

110 SEK

Flat lackpensel 70 mm

För linoljefärg, fernissa etc.

Finns i fyra bredder, 30, 50 ,70 och 100 mm. Träskaft, svinborstblandning. Egen tillverkning. Högsta kvalitet.

165 SEK

Schablonpensel

Schablonpensel, även kallad stöpplare, till limfärg och linoljefärg. Passar även utmärkt till att borsta svamp!

Träskaft, ljus svinborst. En storlek, diameter 30 mm. Egen tillverkning. Högsta kvalitet.

195 SEK

Hornsugga

Hornsugga för slamfärgsmålning på timmervägg. Rätt skaftvinkel och styv borst. Den klassiska penseln för slamfärgsmålning på timmerväggar. Till brädfodrade hus passar ofta målningsborsten bättre.

260 SEK

Oval anstrykare special 65 mm

För målning av stora ytor, håller mycket färg.

Kinesisk svinborst 90 tops, rak topp, obehandlat alträskaft. Helgjuten, inga vattenfickor.

Svinborst. Skaft av al. Tjocklek 65 mm.

445 SEK

Relaterade artiklar

Järnvitriol

Gysinge Byggnadsvård

Golvolja

Gysinge Byggnadsvård

Lämna gärna en kommentar vad du tycker om vår nya webbshop